None

Programme

two day conference programme

Programme

Thursday 6th May

7.30 - 8.30am
Registration

8.30 - 9.30am
Welcome Proceedings
Powhiri, mana whenua conference welcoming/opening, President’s whakatauki + waiata

9.30am
Morning Tea

Coffee proudly sponsored by Streetscape

10am - 12pm
Partnership and Collaboration
What strategies reorientate practices towards the creation of reconstituted and collaborative fields?

Co-design & Engagement; Te Ao Maori; public/private development; Community Projects

Steven Tupu, Terrain-NYC. Steven will be in NZ and attending the Conference.

Dr Natalie Allen - The Urban Advisory
Neighbourhoods as cohesive landscapes that deliver wellbeing

William Hatton - Boffa Miskell
Korero as community building

12 - 1pm

Lunch
Coffee proudly sponsored by Streetscape

1 - 3pm
Partnership and Collaboration
(continued)
Speaker presentations and panel discussions
Tauranga Moana theme and panel speakers looking at cultural presence in the landscape

Anita Bakshi – Live Stream
Understanding the American Settler Colonial Landscape  - Our Land, Our Stories 

Tauranga Moana theme and panel speakers looking at cultural presence in the landscape.

Jack Thatcher 

Dean Flavell Ngā Poutiriao ō Mauao
City Projects – various projects in Tauranga region

3 - 3.20pm
Afternoon Tea
Coffee proudly sponsored by Streetscape
        
3.30 - 5pm
Field Trips (options)

1) Kopurererua Valley Cycle/Bus Tour
Click here to read more.

2) Mauao
Click here to read more. 

3) Tauranga City Projects
Click here to read more.

6pm 
Dinner at Our Place
Proudly sponsored by ACO Limited

 

Friday 7th May

8.00 - 8.30am
Tea and coffee 
Coffee proudly sponsored by ACO Limited

8.30 - 10.30am
Governance and Living Entities

Speaker presentations and panel discussions
How do we adapt anthropocentric resource management practices to reflect the living landscape in equal partnership?

Keynote speaker:
Kirsti Luke
 - CEO Ngati Tuhoe

Jakob Sandell Sørrensen - Circular Economy 

Mark Lockhart

Paul Quinlan

10.30am
Morning Tea
Coffee proudly sponsored by ACO Limited

11am - 12:30pm
Governance and Living Entities
(continued)
Speaker presentations and panel discussions

Keynote:
Kirsten Bauer - Aspect Studios, Melbourne– Live Stream

Gavin Lister, Rachel de Lambert and Alan Titchener - LVA Reform – NZILA Guidelines
Mike Joy - Victoria University
Mary Hill – Cooney Lees Morgan - RMA Reforms

12.30 - 1.20pm
Lunch
                       
1:20 - 3pm
Commons and Catchments
How can we design in ways that diminish the marks property boundaries make in the landscape, and instead give greater visibility to the space of the commons, diversity of voices and the flows of catchments?

Speaker presentations and panel discussions

Keynote:
Jeff Hou
- University of Washington - Live Stream
Spartial justice

Matt Wakelin

Nicki Williams - Christchurch City Council

William Creighton - Victoria University

3 - 3.20pm
Afternoon tea
Coffee proudly sponsored by ACO Limited

3:20 - 5pm
Commons and Catchments (continued)
Speaker presentations and panel discussions

Jie Hu – Live Stream

James Goodhue - Community Land Trust

5 - 5:30pm
Honourable Eugenie Sage - Green MP 
Chairperson of the Environmental select committee.

Poroporoaki – karakia
NZILA President’s closing words

5.30pm
Conference concludes